Stres wywołuje zmiany w mózgu

 

 

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera (USA) w badaniu na myszach zaobserwowali, że długotrwały stres wpływa na zmiany w ukształtowaniu ciała migdałowatego – części układu limbicznego odpowiedzialnej za przetwarzanie emocji, np. strachu i lęku. Zmiany te są powiązane z występowaniem behawioralnych symptomów zaburzeń lękowych i depresyjnych.

 

Badacze przez 21 dni zamykali myszy w ciasnym pomieszczeniu, by wywołać u nich chroniczny stres. Przez ten czas monitorowali ich zachowanie oraz zmiany strukturalne zachodzące w rejonie ciała migdałowatego.

 

Okazało się, że zwierzęta na skutek stresu zaczęły przejawiać depresyjne zachowania, np. starały się unikać innych gryzoni.

 

Zmiany wystąpiły także w ich mózgach. Co prawda w podstawno-bocznej części ciała migdałowatego pojawiły się dłuższe i bardziej rozgałęzione połączenia nerwowe, co świadczyło o elastyczności i zdolnościach adaptacyjnych. Jednak w środkowej części ciała migdałowatego – miejscu, z którego odchodzą połączenia do innych rejonów mózgu – sieci neuronalne skurczyły się, ograniczając zdolności przystosowawcze organizmu i zamykając umysł w pułapce negatywnych emocji.

 

Na szczęście naukowcy zauważyli, że zastosowanie leku zawierającego acetylokarnitynę (witaminopodobną substancję odżywczą) spowalniało niekorzystne zmiany w ciele migdałowatym i zapobiegało wystąpieniu objawów lęku i depresji.

 

„Modyfikacje połączeń nerwowych mogą prowadzić do zaburzeń lękowych i depresyjnych, ale nasze eksperymenty na myszach pokazują, że zmianom neuronalnym i behawioralnym można zapobiegać przy wykorzystaniu obiecującego leku przeciwdepresyjnego” – podsumowuje koordynatorka badania Carla Nasca.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj po tagach:
Please reload

Śledź nas!
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

CENTRUM TERAPEUTYCZNE

ul. Racławicka 42 lok. 98

02-601 Warszawa - Mokotów 

TEL. (+48) 729 993 903

EMAIL: kontakt@centrumdecyzja.pl

psycholog24eu@gmail.com

© 2017 by www.malina.nyc 

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały Google+ Ikona