CENTRUM TERAPEUTYCZNE

ul. Racławicka 42 lok. 98

02-601 Warszawa - Mokotów 

TEL. (+48) 795 999 087

EMAIL: kontakt@centrumdecyzja.pl

© 2017 by www.malina.nyc 

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały Google+ Ikona

Widok na morze poprawia samopoczucie

Osoby mieszkające w miejscach z widokiem na morze lub ocean cechują się lepszym zdrowiem psychicznym – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan (USA).

Amerykańscy badacze przeanalizowali wyniki uzyskane przez mieszkańców Wellington (Nowa Zelandia) w badaniu zdrowia psychicznego i ustalili, że osoby żyjące w miejscach, z których widać wodę (tzw. błękitną przestrzeń) charakteryzują się niższym poziomem lęku i objawów świadczących o zaburzeniach nastroju niż pozostali rezydenci – nawet ci, którzy mają widok na lasy i parki (przestrzenie zielone).

 

„Częsty widok błękitnej przestrzeni wiąże się z niższym poziomem psychicznego dyskomfortu” – komentuje współautorka badania Amber L. Pearson.

 

Rezultaty badania pokazujące, że widok wody może mieć właściwości relaksujące, nie były dla naukowców zaskoczeniem. Zdziwiło ich natomiast to, że podobne korelacje nie wystąpiły w odniesieniu do przestrzeni zielonych.

 

„Błękitne przestrzenie są całkowicie naturalne, tymczasem do zielonych przestrzeni mogą zaliczać się zarówno sztuczne wytwory człowieka, np. boiska sportowe i place zabaw, jak i naturalne obszary, np. lasy. Może gdybyśmy w badaniu uwzględnili tylko lasy, wyniki byłyby inne” – mówi Pearson.

 

Wyniki badania ukazały się w bieżącym numerze czasopisma „Health & Place”. 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum