Widok na morze poprawia samopoczucie

Osoby mieszkające w miejscach z widokiem na morze lub ocean cechują się lepszym zdrowiem psychicznym – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan (USA).

Amerykańscy badacze przeanalizowali wyniki uzyskane przez mieszkańców Wellington (Nowa Zelandia) w badaniu zdrowia psychicznego i ustalili, że osoby żyjące w miejscach, z których widać wodę (tzw. błękitną przestrzeń) charakteryzują się niższym poziomem lęku i objawów świadczących o zaburzeniach nastroju niż pozostali rezydenci – nawet ci, którzy mają widok na lasy i parki (przestrzenie zielone).

 

„Częsty widok błękitnej przestrzeni wiąże się z niższym poziomem psychicznego dyskomfortu” – komentuje współautorka badania Amber L. Pearson.

 

Rezultaty badania pokazujące, że widok wody może mieć właściwości relaksujące, nie były dla naukowców zaskoczeniem. Zdziwiło ich natomiast to, że podobne korelacje nie wystąpiły w odniesieniu do przestrzeni zielonych.

 

„Błękitne przestrzenie są całkowicie naturalne, tymczasem do zielonych przestrzeni mogą zaliczać się zarówno sztuczne wytwory człowieka, np. boiska sportowe i place zabaw, jak i naturalne obszary, np. lasy. Może gdybyśmy w badaniu uwzględnili tylko lasy, wyniki byłyby inne” – mówi Pearson.

 

Wyniki badania ukazały się w bieżącym numerze czasopisma „Health & Place”. 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj po tagach:
Please reload

Śledź nas!
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

CENTRUM TERAPEUTYCZNE

ul. Racławicka 42 lok. 98

02-601 Warszawa - Mokotów 

TEL. (+48) 729 993 903

EMAIL: kontakt@centrumdecyzja.pl

psycholog24eu@gmail.com

© 2017 by www.malina.nyc 

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały Google+ Ikona