top of page

Widok na morze poprawia samopoczucie


Osoby mieszkające w miejscach z widokiem na morze lub ocean cechują się lepszym zdrowiem psychicznym – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan (USA).

Amerykańscy badacze przeanalizowali wyniki uzyskane przez mieszkańców Wellington (Nowa Zelandia) w badaniu zdrowia psychicznego i ustalili, że osoby żyjące w miejscach, z których widać wodę (tzw. błękitną przestrzeń) charakteryzują się niższym poziomem lęku i objawów świadczących o zaburzeniach nastroju niż pozostali rezydenci – nawet ci, którzy mają widok na lasy i parki (przestrzenie zielone).

„Częsty widok błękitnej przestrzeni wiąże się z niższym poziomem psychicznego dyskomfortu” – komentuje współautorka badania Amber L. Pearson.

Rezultaty badania pokazujące, że widok wody może mieć właściwości relaksujące, nie były dla naukowców zaskoczeniem. Zdziwiło ich natomiast to, że podobne korelacje nie wystąpiły w odniesieniu do przestrzeni zielonych.

„Błękitne przestrzenie są całkowicie naturalne, tymczasem do zielonych przestrzeni mogą zaliczać się zarówno sztuczne wytwory człowieka, np. boiska sportowe i place zabaw, jak i naturalne obszary, np. lasy. Może gdybyśmy w badaniu uwzględnili tylko lasy, wyniki byłyby inne” – mówi Pearson.

Wyniki badania ukazały się w bieżącym numerze czasopisma „Health & Place”.

Polecane
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj po tagach:
Śledź nas!
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
bottom of page