Śpiewanie to najlepszy sposób na uspokojenie dzieci

Śpiewanie dzieciom skuteczniej je uspokaja niż przemawianie do nich - wynika z badania kanadyjskiego, które publikuje pismo „Infancy”. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Montreal (Kanada) na podstawie badania w grupie 30 zdrowych dzieci w wieku od siedmiu do 10 miesięcy.

Gdy dzieci były spokojne, rodzice siadali z tyłu za nimi, by maluchy nie mogły widzieć ich twarzy i min, jakie robią. Wówczas naukowcy puszczali nagranie z piosenką w języku tureckim (czyli zupełnie obcym dla dzieci), bądź nagranie, na którym osoba dorosła mówiła coś po turecku – jakby przemawiała do dziecka lub do osoby dorosłej. Jednocześnie na dzieci nie oddziaływały żadne dodatkowe bodźce – dotykowe, wzrokowe czy słuchowe. W tym celu pokój do testów miał ściany pomalowane na czarno, był słabo oświetlony i nie było w nim żadnych zabawek.

 

Badacze mierzyli czas, jaki upłynie do pojawienia się na twarzy malucha pierwszych oznak stresu – tj. miny sugerującej, że zbiera mu się na płacz.

 

Muzyka łagodzi stres

 

Okazało się, że dzieci dwukrotnie dłużej zachowywały się spokojnie, gdy puszczano im piosenkę, niż podczas słuchania mowy – odpowiednio przez około dziewięć minut oraz nieco ponad cztery minuty w przypadku słuchania mowy skierowanej do dziecka i nieco mniej niż cztery minuty w przypadku mowy skierowanej do osoby dorosłej. „Brak wyraźnych różnic w przypadku dwóch sposobów mówienia był dla nas zaskoczeniem” – komentuje główna autorka pracy Marieve Corbeil.

 

Naukowcy przeprowadzili też doświadczenie, w którym puszczali maluchom nagranie z piosenką śpiewaną w rodzimym języku (w tym wypadku był to francuski). Efekty były podobne, chociaż przy piosence francuskiej dzieci były spokojne nieco krócej – przez ok. 6 minut.

 

Corbeil uważa, że wyniki jej zespołu potwierdzają rolę muzyki, zwłaszcza prostych piosenek dla dzieci o powtarzalnym motywie, regularnym rytmie i tempie, w łagodzeniu stresu.

 

Współautorka badania prof. Isabelle Peretz przypomina, że dotychczas przeprowadzono wiele badań, które dotyczyły wpływu śpiewania i mowy na koncentrację uwagi najmłodszych dzieci. Najnowsze badanie dostarcza dowodów na to, że muzyka wpływa na kontrole emocji u maluchów.

 

“Samokontrola emocji nie jest oczywiście rozwinięta u małych dzieci, a my uważamy, że śpiewanie pomaga maluchom rozwinąć tę zdolność” – mówi badaczka.

 

Niewykorzystany potencjał

 

Według naukowców wyniki te są o tyle istotne, że współczesne matki, zwłaszcza w krajach Zachodu, znacznie więcej mówią do swoich dzieci niż śpiewają. W ten sposób nie wykorzystują potencjalnej możliwości regulowania emocji swoich pociech poprzez muzykę.

 

Zdaniem prof. Peretz śpiewanie może być szczególnie przydatne dla rodziców, którzy zmagają się z trudnymi warunkami społeczno-ekonomicznymi lub problemami natury emocjonalnej.

 

“Chociaż sygnały o tym, że dziecko jest w stresie zazwyczaj sprawiają, iż rodzic podejmuje próby uspokojenia go, to u niektórych rodziców z grup ryzyka wywołują frustrację i złość, co prowadzi do zbyt silnej reakcji, a w najgorszych przypadkach do zaniedbywania lub przemocy wobec dziecka" – tłumaczy prof. Peretz.

 

Dlatego rodzice ci powinni być zachęcani np. przez pracowników pomocy społecznej do tego, by śpiewać dzieciom lub w ostateczności puszczać im nagrania z piosenkami - podsumowuje. (PAP)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj po tagach:
Please reload

Śledź nas!
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

CENTRUM TERAPEUTYCZNE

ul. Racławicka 42 lok. 98

02-601 Warszawa - Mokotów 

TEL. (+48) 729 993 903

EMAIL: kontakt@centrumdecyzja.pl

psycholog24eu@gmail.com

© 2017 by www.malina.nyc 

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały Google+ Ikona