Rodzicielskie wsparcie finansowe przekłada się na sukces zawodowy dzieci

 

Praca na ten temat ukazała się w majowym numerze pisma „Journal of Youth and Adolescence” (https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10964-018-0856-z).

 

Celem naszego badania było sprawdzenie, czy wsparcie rodzicielskie zapewnia dorosłym dzieciom przewagę nad rówieśnikami, którzy tego wsparcia nie otrzymali, czy przeciwnie - hamuje ich rozwój zawodowy - opowiada prof. Anna Manzoni z North Carolina State University, główna autorka omawianej pracy.

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, Manzoni przeanalizowała dane dotyczące 7542 amerykańskich dorosłych w wieku od 18 do 28 lat. Dane te umożliwiły śledzenie statusu zawodowego każdego z uczestników w czasie. Status zawodowy oznacza wykształcenie i dochody danej osoby w konkretnym zawodzie.

 

„Korzystając z modeli uwzględniających różne indywidualne i rodzinne zmienne, stwierdziłam, że wsparcie rodziców może pomóc lub przeszkodzić młodym ludziom, w zależności od charakteru tego wsparcia” - mówi Manzoni.

 

Badaczka stwierdziła, że im więcej bezpośredniego wsparcia finansowego otrzymują młodzi ludzie od rodziców, tym wyższy jest w przyszłości ich status zawodowy. Dotyczyło to zwłaszcza absolwentów szkół wyższych.

 

Z drugiej strony, młodzi ludzie, którzy otrzymali pośrednie wsparcie finansowe, czyli np. mogli mieszkać za darmo w domu rodziców przez całe studia, mieli w przyszłości niższy status zawodowy.

 

„Innymi słowy: absolwentom szkół wyższych, którzy otrzymywali wsparcie pieniężne od swoich rodziców, życie zawodowe ułożyło się najlepiej ze wszystkich badanych grup” - mówi autorka pracy.

 

„Moje wyniki wyraźnie pokazują, że nierówności społeczne są przenoszone z pokolenia na pokolenie - podsumowuje prof. Manzoni. - Oczywiście większość rodziców chce wspierać swoje dzieci, ale nie wszyscy są w stanie dawać im pieniądze, kiedy wkraczają w dorosłość. Tymczasem dzieci, których rodziny mogą sobie na takie wsparcie pozwolić, radzą sobie w życiu zawodowym lepiej. Co ciekawe, te młode osoby, które mogły za darmo mieszkać i żywić się w domu swoich rodziców, ale nie dostawały bezpośredniego wsparcia finansowego, raczej źle na tym wyszły, gdyż ich kariery zawodowe potoczyły się nie najlepiej”.(PAP)

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj po tagach:
Please reload

Śledź nas!
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

CENTRUM TERAPEUTYCZNE

ul. Racławicka 42 lok. 98

02-601 Warszawa - Mokotów 

TEL. (+48) 729 993 903

EMAIL: kontakt@centrumdecyzja.pl

psycholog24eu@gmail.com

© 2017 by www.malina.nyc 

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały Google+ Ikona