Rodzicielskie wsparcie finansowe przekłada się na sukces zawodowy dzieci


Praca na ten temat ukazała się w majowym numerze pisma „Journal of Youth and Adolescence” (https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10964-018-0856-z).

Celem naszego badania było sprawdzenie, czy wsparcie rodzicielskie zapewnia dorosłym dzieciom przewagę nad rówieśnikami, którzy tego wsparcia nie otrzymali, czy przeciwnie - hamuje ich rozwój zawodowy - opowiada prof. Anna Manzoni z North Carolina State University, główna autorka omawianej pracy.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, Manzoni przeanalizowała dane dotyczące 7542 amerykańskich dorosłych w wieku od 18 do 28 lat. Dane te umożliwiły śledzenie statusu zawodowego każdego z uczestników w czasie. Status zawodowy oznacza wykształcenie i dochody danej osoby w konkretnym zawodzie.

„Korzystając z modeli uwzględniających różne indywidualne i rodzinne zmienne, stwierdziłam, że wsparcie rodziców może pomóc lub przeszkodzić młodym ludziom, w zależności od charakteru tego wsparcia” - mówi Manzoni.

Badaczka stwierdziła, że im więcej bezpośredniego wsparcia finansowego otrzymują młodzi ludzie od rodziców, tym wyższy jest w przyszłości ich status zawodowy. Dotyczyło to zwłaszcza absolwentów szkół wyższych.

Z drugiej strony, młodzi ludzie, którzy otrzymali pośrednie wsparcie finansowe, czyli np. mogli mieszkać za darmo w domu rodziców przez całe studia, mieli w przyszłości niższy status zawodowy.

„Innymi słowy: absolwentom szkół wyższych, którzy otrzymywali wsparcie pieniężne od swoich rodziców, życie zawodowe ułożyło się najlepiej ze wszystkich badanych grup” - mówi autorka pracy.

„Moje wyniki wyraźnie pokazują, że nierówności społeczne są przenoszone z pokolenia na pokolenie - podsumowuje prof. Manzoni. - Oczywiście większość rodziców chce wspierać swoje dzieci, ale nie wszyscy są w stanie dawać im pieniądze, kiedy wkraczają w dorosłość. Tymczasem dzieci, których rodziny mogą sobie na takie wsparcie pozwolić, radzą sobie w życiu zawodowym lepiej. Co ciekawe, te młode osoby, które mogły za darmo mieszkać i żywić się w domu swoich rodziców, ale nie dostawały bezpośredniego wsparcia finansowego, raczej źle na tym wyszły, gdyż ich kariery zawodowe potoczyły się nie najlepiej”.(PAP)

Polecane
Posty już wkrótce
Cierpliwości...
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj po tagach:
Śledź nas!
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon